Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

Praktykowanie jogi ma wiele korzyści. Nie tylko dla zdrowia i urody, ale także dla kondycji psychicznej. Joga przywraca równowagę na wielu płaszczyznach. Kto raz zacznie przygodę z jogą i poczuje jej pozytywny wpływ, nie rozstanie się z nią długo.

Nauczyciele jogi i osoby, które fascynują się praktyką, zapewniają, że system wpływa pozytywnie na każdą dziedzinę życia. Jakie są korzyści z ćwiczenia jogi?

Joga wzmacnia ciało

Wbrew pozorom joga to nie tylko rozciąganie i ćwiczenia relaksacyjne. Joga doskonale wzmacnia ciało. W szczególności mięśnie głębokie i strukturalne. Asany (pozycje jogi) zwiększają siłę i wydolność organizmu, poprawiają postawę i ogólną sprawność.

Asany zwiększają elastyczność

Ciało joginów jest gibkie i elastyczne. Asany wydłużają mięśnie i ścięgna, likwidują napięcia i blokady. Już po krótkiej praktyce można się przekonać, że założenie butów, czy sięgnięcie czegoś, co spadło na podłogę jest o wiele łatwiejsze. Że bóle pleców minęły, a poziom energii się zwiększył.

Praktyka jogi leczy bezsenność

Praktyka jogi jest pomocna w walce z bezsennością. Zmniejszony poziom stresu, endorfiny, lepsze natlenienie krwi, a co za tym idzie – także tkanek, reguluje pracę organizmu i ułatwia zasypianie. Dzięki temu całe ciało lepiej się regeneruje.

Przywraca równowagę psychiczną

Joga, szczególnie ta z elementami medytacji jest zbawienna przy stanach obniżonego nastroju, lekkich nerwicach czy przemęczeniu oraz wypaleniu. Joga wspomaga utrzymanie dystansu do codziennych wydarzeń i pozwala uzyskać stabilność emocjonalną. Jest doskonała także jako uzupełnienie w poważniejszych kłopotach z kondycja psychiczną.

Wspomaga odporność

Dzięki wszystkim wymienionym wyżej zaletom, joga ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Ajurwedyjska medycyna stoi na stanowisku, że niektóre asany mogą leczyć pewne dolegliwości. W książkach znajdziemy pozycje na poszczególne dolegliwości, takie, jak kłopoty trawienne, bóle głowy, rwę kulszową czy bóle menstruacyjne. Joga doskonale wpływa również na szereg dolegliwości układu sercowo-naczyniowego.

Odchudzająca moc jogi

Joga odchudza nie tylko dzięki ćwiczeniom fizycznym, ale również dzięki regulacji procesów trawienia. Joga delikatnie przyspiesza metabolizm, ale redukuje też występowanie niestrawności czy wzdęć. Wzmaga perystaltykę jelit, a regularna praktyka wpływa korzystnie na rytm wypróżnień.

Zwiększa apetyt na seks

Redukcja stresu, napięć mięśniowych i poprawa nastroju wpływa na poprawienie życia seksualnego. Nie tylko zwiększa chęć na seks, ale także niweluje zaburzenia seksualne takie, jak trudności z osiągnięciem orgazmu u kobiet, zaburzenia erekcji u mężczyzn.

Indywidualne podejście nauczyciela jogi

Najpiękniejsze w jodze jest to, że poza systemem ćwiczeń, oddechem czy medytacją stawia ona na kontakt z nauczycielem, który na bieżąco może korygować wykonywanie pozycji, ale też indywidualnie dobrać wykonywane ćwiczenia do człowieka. Nauczyciel z dużą wiedzą potrafi dopasować asany do dolegliwości ćwiczącego. Nawet pewne przeciwwskazania do sportu czy stan po urazach nie wykluczają praktykowania jogi. Nauczyciel może modyfikować pozycje w taki sposób, aby nie pogłębiać problemu, a wręcz wspomagać rehabilitację.

Poprzedni artykułUbezpieczenie NNW przed podróżą – czy jest potrzebne?
Następny artykułMaterac gimnastyczny do ćwiczeń – jak wybrać najlepszy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj