Rower elektryczny na dłuższą wyprawę

Wiele osób lubiących jazdę na rowerze marzy prędzej czy później o dłuższej, kilkudniowej wyprawie rowerowej spędzonej na podziwianiu widoków, spokojnej jeździe i aktywnym wypoczynku. Plany takie przerywa często problem braku wolnego czasu i kondycji, która nie pozwala przejechać zbyt wielu kilometrów w ciągu jednego dnia. Jeśli dodatkowo wybierzemy sobie trasę z wieloma podjazdami, szybko może się okazać, że plany długich wypraw są zbyt ambitne. Rozwiązaniem zagadki stają się jednak coraz częściej rowery elektryczne, które choć będą pracowały samodzielnie niczym motorower, z pewnością ułatwią zdobywanie kolejnych szczytów czy pokonywanie nowych odległości. Dla kogo dedykowane są e-bike i dlaczego tak bardzo podzieliły środowisko rowerzystów?

Rower elektryczny – opcja dla leniwych czy wsparcie dla aktywnych?

Rowery elektryczne działają na zasadzie wspomagania jazdy – zamocowany w korbie bądź piaście silnik pracuje wyłącznie w trakcie pedałowania. Oznacza to, że rower elektryczny, wbrew opinii jego przeciwników, nie jest rozwiązaniem dla leniwych. Wręcz przeciwnie, pojawienie się na rynku rowerów elektrycznych zwiększyło zainteresowanie jazdą rekreacyjną i zachęciło wiele osób do ruchu, bo jazda na rowerze stała się dzięki silnikowi nieco łatwiejsza. Szczególnie przy podjazdach czy dłuższych trasach, które wielu osobom sprawiają problem. Z rozwiązań ze wspomaganiem korzystają nawet sportowcy podczas treningów, wdrażając się w sezon czy przygotowując do powrotu po kontuzji. E-bike ma naprawdę wiele zastosowań i żadne z nich nie wiąże się z jazdą przy zerowej pracy mięśni nóg.

Rowery elektryczne na długich trasach a wydajność akumulatora

Inwestując w dobrej jakości rower elektryczny warto mieć na uwadze jedną kwestię – poza wyborem odpowiedniej geometrii roweru, dużą rolę odegrają zastosowane elementy napędu decydujące m.in. o jego wydajności podczas jazdy. Znaczenie będzie miała zarówno moc samego silnika, jak i pojemność akumulatora. Ze względu na obowiązujące w prawie ograniczenia pozwalające silnikom rowerów elektrycznych wspierać je jedynie do prędkości 25 km/h, warto skupić się przede wszystkim na akumulatorze.

Pojęcie dłuższej trasy można rozumieć na wiele sposobów – jedni nie są w stanie wyobrazić sobie kondycyjnie przejechania 20-25 kilometrów, podczas gdy dla innych problemy zaczną się dopiero po przekroczeniu 100 km trasy. Zależnie więc od tego jak długo jeździsz i jak często chcesz ładować akumulator w rowerze, wybór tańszej, ale mniej pojemnej opcji lub droższego, ale pokonującego większe odległości na jednym ładowaniu akumulatora wpłynie na ostateczny komfort jazdy i wielkość Twojej inwestycji.

Współcześnie w rowerach elektrycznych stosuje się głównie baterie litowo-jonowe, które dają zdecydowanie najlepszą pojemność, żywotność oraz stosunkowo dobry czas ładowania. Dodatkowo akumulatory tego typu są nieco lżejsze niż inne warianty dostępne na rynku, a ze względu na znaczący wzrost wagi roweru po dodaniu silnika, nie warto obciążać go mało praktycznym i niewydajnym akumulatorem. Porównując pojemność akumulatorów zwracamy uwagę na watogodziny (Wh). Większa pojemność to więcej przejechanych kilometrów na jednym ładowaniu. To proste! Trzeba oczywiście pamiętać, że z czasem akumulator ulega zużyciu, zupełnie tak jak w telefonie, a zadeklarowany przez producenta zasięg dotyczy optymalnych warunków jazdy, a więc zmniejszy się np. przy pokonywaniu trudnych wzniesień i podjazdów czy przy większym obciążeniu roweru bagażami.

Dlaczego rower elektryczny jest dobry na wycieczki?

Jeśli szukasz dobrej motywacji do jazdy na rowerze, zwykle wybierasz się na krótsze trasy, a kondycja nie pozwala Ci na jazdę w trudniejszym terenie, wybór roweru elektrycznego może okazać się dobrym rozwiązaniem i szansą do wyjścia z ruchowego zastoju. E-bike są wyjątkowo wygodne na długich wycieczkach, gdzie poza podstawowym plecakiem z prowiantem często zabiera się większy bagaż i dociąża rower, co z oczywistych względów utrudnia jazdę. Nie musisz obawiać się, że zabraknie siły na pedałowanie – wystarczy lekka praca nóg, by silnik wykonał resztę pracy na trudnym podjeździe, ale możesz też z powodzeniem pedałować szybciej jeśli chcesz dodać do jazdy elementy kardio.

Na koniec warto jeszcze zauważyć, że rower elektryczny to dobra opcja dla tych, którzy chcą zachęcić do jazdy na rowerze swoich bliskich. Jeśli na co dzień jeździsz dość aktywnie i większość znajomych nie może za Tobą nadążyć, e-bike będzie dla nich szansą na wyrównanie tempa i dotrzymanie towarzystwa podczas wycieczek. Dostępne modele umożliwiają dziś jazdę po każdym terenie – od rowerów miejskich, przez trekkingowe, po typowe MTB, rowery elektryczne naprawdę mocno zmieniają oblicze współczesnego kolarstwa amatorskiego, a często i zawodowego.

Poprzedni artykułPiłki do tenisa – czym się różnią?
Następny artykułJakie spodnie do jazdy na nartach wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj