10 najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie

Podobnych zestawień nie brakowało na przestrzeni lat. Który sport można określić najpopularniejszym na świecie? Tego rodzaju zestawienie można skonstruować na bazie różnych kryteriów – od liczby zawodników, uprawiających daną dyscyplinę, po bazę kibiców, którzy oglądają zmagania na żywo bądź w telewizji. Dlatego żeby wyłonić najbardziej obiektywną dziesiątkę, zebraliśmy kilka kluczowych kryteriów.

Popularność konkretnych dyscyplin sportowych różni się chociażby od danego kraju. Przykładów nie trzeba szukać daleko. W Polsce sportem nr 1 jest piłka nożna, ale już za naszą wschodnią granicą, na Litwie, króluje koszykówka. Z kolei nasi południowi sąsiedzi – Czesi i Słowacy – mogliby postawić np. na hokej. Polska jest też dobrym przykładem tego, że w niektórych regionach ogromną popularność zdobywają dyscypliny rzadko spotykane w skali globalnej, jak chociażby żużel czy skoki narciarskie. Dziś jednak patrzymy na to zjawisko ogólnoświatowo. Jaki sport jest najpopularniejszy?

Piłka na czele

Opublikowany niedawno ranking 10 najpopularniejszych dyscyplin sportowych wziął pod uwagę szereg czynników, które wpływają na zainteresowanie danym sportem. Uwzględniono m.in. liczbę zawodników, liczbę klubów i stopień rozbudowania systemu rozgrywek, liczby dotyczące oglądalności w telewizji i internecie, kwoty umów sponsorskich, a nawet nagłówki w prasie, portalach tematycznych i social mediach. Po zebraniu łącznie 14 kryteriów okazało się, że najpopularniejszym sportem na świecie jest piłka nożna. Dla nas, Europejczyków, taki rezultat nie jest niespodzianką, jednak już np. w USA czy Indiach może zaskakiwać. Liczby jednak nie kłamią. Football ma na świecie ponad 3,5 miliarda fanów, zatem o blisko miliard mniej niż drugi na liście krykiet.

Globalna popularność piłki nożnej wynika z jednego, najważniejszego czynnika. Do uprawiania tego sportu nie trzeba wiele. Warunkiem koniecznym jest oczywiście piłka, natomiast wszystko inne (bramki, obuwie, itp.) to już dodatki. Zresztą zapewne większość z nas zna to dobrze z dzieciństwa, kiedy do rozegrania meczu wystarczyły bramki z plecaków i w miarę sportowe obuwie. O piłce pisze się też na całym świecie. Wystarczy wejść na stronę https://gotowinasport.sts.pl/ żeby sprawdzić, jaką część sportowych newsów stanowią te, poświęcone futbolowi.

Sporty zespołowe rządzą

Na popularność krykieta wpływa przede wszystkim rynek azjatycki, a w szczególności Indie, gdzie jest to sport narodowy. W pierwszej piątce zestawienia znalazły się aż cztery dyscypliny zespołowe. To pokazuje, że łatwiej nam dopingować konkretne drużyny, a nie poszczególnych sportowców. Wyjątkiem jest tenis, który utrzymuje się w czołówce z racji dużego prestiżu i bogatej historii. W zestawieniu zabrakło najbardziej polskich dyscyplin jak żużel czy skoki narciarskie, ale za to znajdziemy sporty typowo amerykańskie. na 8. i 9. miejscu uplasowały się bowiem baseball oraz football amerykański.

Poprzedni artykułDlaczego twój trening nie przynosi efektów?
Następny artykułCzym kamizelki ratunkowe różnią się od asekuracyjnych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj