ASG – strzelanie dla każdego!

Niejeden chłopiec marzy o zostaniu żołnierzem bądź policjantem. Widzi siebie w roli obrońcy prawa, którego nieodłącznym atrybutem jest broń. Lata mijają, zapominamy o dziecięcych fantazjach, lecz czasem wracają i nie możemy przestać o nich myśleć. Jeśli właśnie tak czujemy, warto, abyśmy zainteresował się ASG, czyli Air Soft Gun. Co warto wiedzieć o tych militariach?

ASG – o co tu chodzi?

Zapewne wiele osób zna pojęcie ASG, ale dla zupełnie początkujących przedstawmy krótkie wprowadzenie. Terminem ASG (Air Soft Gun) określa się doskonale odwzorowaną replikę broni – przeważnie w skali 1:1, choć zdarzają się też modele w innych wymiarach, np. 1:3. Amunicją najczęściej są plastikowe kulki 6 lub 8 milimetrowe. Zupełnie niespotykane są zaś inne rodzaje kulek – metalowe, przede wszystkim ze względu na ich dużą masę. Repliki ASG przeważnie wykorzystuje się podczas różnych aktywności: ćwiczeń taktycznych, rozgrywek airsoftowych czy nawet treningów grup paramilitarnych.

ASG – bezpieczne i prawnie dopuszczone do użytku

Widzimy więc, że mamy tu do czynienia z repliką, która do złudzenia przypomina prawdziwą broń, ale w rzeczywistości nią nie jest. Mimo to ciężko znaleźć lepszą imitację pistoletów i broni maszynowych. Co ważne, polskie prawo również nie klasyfikuje ASG w kategoriach broni, nie są nawet określane jako repliki, a pozostają po prostu zabawkami lub urządzeniami rekreacyjno-sportowymi. Wszystko dlatego, że energia pocisku jest bardzo mała, nie może więc przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu.

ASG niejedno ma imię

Repliki ASG występują pod kilkoma postaciami, dokładnie trzema jako broń pneumatyczna sprężynowa, gazowa i elektryczna.

  • W tej pierwszej kulka jest wystrzeliwana strumieniem powietrza. Jest ono ściskane poprzez ruch tłoka naciąganego sprężyną. To trochę problematyczny rodzaj ASG, zwłaszcza początkujących może zniechęcić obsługa takiego sprzętu. Musimy tu bowiem po każdym oddanym strzale ręcznie naciągać sprężynę. Najczęściej spotykane rodzaje broni sprężynowej to przede wszystkim karabiny snajperskie oraz strzelby powtarzalne typu “pump action”.
  • W gazowych ASG nie ma konieczności przeładowywania broni, a zasada działania jest zupełnie inna niż w poprzednio opisywanym modelu. Jak sama nazwa wskazuje – kulka wystrzeliwana jest za pomocą odpowiedniego gazu. Nie ma problemu, by go załadować, bo dzieje się to podobnie jak w przypadku zapalniczek. Posługiwanie się ASG gazowym zapewnia ogromną dawkę realizmu!
  • Repliki elektryczne spotykane są najczęściej pod postacią karabinów maszynowych, pistoletów i subkarabinków. Do działania potrzebują odpowiedniej ładowarki.

ASG – bawmy się, nie oszukujmy!

Przybywa w naszym kraju miłośników airsoftingu, bo to nowa forma rozrywki i odskoczni od stresów codziennego życia. I właśnie na tym polega filozofia korzystania z ASG, czyli traktowania walki jako zabawy, nie rozgrywki, w której będziemy dążyć do zwycięstwa. Wiadomo, że każda rywalizacja – także i ta – pobudza instynkt zwycięstwa, ale najważniejsze, by zachowywać się uczciwie i przestrzegać zasad fair play. To szczególnie istotne, bo trafienia kulką są niewidoczne, więc “ustrzelona” osoba powinna się do tego przyznać. Nie zapominajmy jednocześnie, aby zachować najważniejsze środki bezpieczeństwa – zawsze zakładajmy atestowane okulary ochronne. Stroje nie są tak ważne, lecz warto zaopatrzyć się w ciekawą, bojową kreację.

Tym prostym sposobem możemy przenieść się na pole bitwy, by stoczyć przyjacielską potyczkę. ASG to zabawa prawie dla wszystkich – prawie, bo żeby uczestniczyć w takich rozgrywkach, musimy mieć ukończone 16 lat. Powinien o tym pamiętać każdy rodzic!

Poprzedni artykułDlaczego warto uprawiać jogę?
Następny artykułCzapki z daszkiem i kapelusze – skuteczna ochrona przed słońcem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj