Co zabrać na kilkudniową wyprawę rowerową? Lista niezbędników

Uwielbiasz jeździć na rowerze, ale zdążyłeś już poznać na wylot wszystkie ścieżki i szlaki w Twojej okolicy? Najwyższy czas wskoczyć więc na kolejny poziom rowerowego szaleństwa i wybrać się swoim jednośladem na wycieczkę z prawdziwego zdarzenia. Jeśli zakiełkował Ci już w głowie taki pomysł, ale nie do końca wiesz, jak się do tego przygotować, to poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie. Sprawdź, co zabrać na wyprawę rowerową rozłożoną na kilka dni, aby wrócić z niej z mnóstwem wyłącznie pozytywnych emocji i wspomnień.

Czy wczasy rowerowe są dla wszystkich?

Mogłoby się wydawać, że na kilkudniową wycieczkę rowerem może się wybrać każdy, kto po prostu posiada własne dwa kółka i wie, co zabrać na wyprawę rowerową. W praktyce jednak odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista. Takie kilku- czy kilkunastodniowe eskapady wymagają odpowiedniego przygotowania fizycznego. Na siodełku spędzimy w końcu większość czasu, przemierzając kolejne kilometry zaplanowanej trasy. Oprócz silnych nóg przyda się także silna głowa i umiejętność radzenia sobie z trudnościami, na przykład nieprzewidzianą usterką roweru czy niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Takie sytuacje mogą z łatwością wyprowadzić z równowagi mniej wprawionych rowerzystów. O ile z tymi dwoma aspektami każdy musi poradzić sobie indywidualnie, tak w przypadku pytania „co zabrać na wycieczkę rowerową” możesz wspomagać się poradnikami, takimi jak ten. Czy na pewno jesteś dobrze przygotowany?

Co zabrać na wyprawę rowerową?

Lista rzeczy i akcesoriów, które warto mieć pod ręką w czasie kilkudniowej wyprawy rowerowej, zależy w dużej mierze od stopnia jej intensywności – długości trasy oraz rejonu, w jaki się wybieramy. Weekendowy wypad do lasu będzie pod tym względem mniej wymagający niż skomplikowana trasa górskimi szlakami rozłożona na cały tydzień. Musisz więc sam dokonać oceny i wybrać z poniższego zestawienia te rzeczy, które uważasz za niezbędne w danej sytuacji.

Przewożenie rzeczy

Po co nam dziesiątki mniejszych i większych akcesoriów, jeśli nie mamy w czym ich przewozić? Do transportu wszystkich potrzebnych rzeczy przydadzą się sakwy i worki transportowe.

Zwracajmy uwagę na to, czy są one odpowiednio wytrzymałe, a w przypadku trudniejszych wypraw – również wiatro- i wodoszczelne. Warto też zaopatrzyć się w dobrej jakości bagażnik rowerowy. Przed zakupem musimy koniecznie sprawdzić jego maksymalną nośność i dopasować ją do naszych potrzeb. Jeśli na bagażnik o obciążeniu do 30 kg zapakujemy rzeczy o wadze przekraczającej 40–50 kg, nasza wyprawa może się skończyć na pierwszej mijanej po drodze dziurze. Przy nabraniu doświadczenia i mocnym odchudzaniu sprzętu dobrym rozwiązaniem są duże torby podsiodłowe.

Nocleg i gotowanie w plenerze

Jeśli nie zamierzasz rezerwować miejsc noclegowych i z góry nastawiasz się na spanie pod chmurką, poniższe rzeczy będą niezbędne:

  • namiot lub hamak z Tarpem;
  • śpiwór na rower;
  • niewielki garnek/menażka;
  • termos i kubki;
  • sztućce (ze względu na wagę najlepiej plastikowe);
  • kuchenka turystyczna;
  • latarka (możesz z powodzeniem wykorzystać tę z roweru);
  • nóż/scyzoryk, przydatny może być też tzw. multitool;
  • zapałki/zapalniczka/krzesiwo do rozpalania ogniska;
  • zabezpieczenia antykradzieżowe do roweru.

Namiot i śpiwór rowerowy to nasz mobilny dom i łóżko – nie warto więc na nich oszczędzać, bo to szczególnie ważne elementy wyposażenia w terenie. Wybór odpowiedniego namiotu powinien być oparty przede wszystkim na jego pojemności, parametrach wiatro- i wodooporności oraz wytrzymałości na różnego rodzaju uszkodzenia. Śpiwór na rower powinien być z kolei lekki, łatwy w złożeniu i o niewielkich rozmiarach, dlatego też rowerzyści tak chętnie sięgają po wysokiej jakości śpiwory puchowe. Naturalny puch ma sporą przewagę nad materiałami syntetycznymi i gwarantuje świetne parametry termiczne, dzięki czemu poczujemy upragnione ciepło nawet w najchłodniejsze wieczory. Puchowe śpiwory rowerowe doskonale się kompresują, przez co mieszczą się bez problemu nawet w niewielkich sakiewkach i nie zajmują dużo miejsca, a dzięki minimalnej wadze nie poczujemy praktycznie żadnego obciążenia podczas jazdy. To prawdziwy must have w wyposażeniu każdego rowerzysty.

Odpowiedni ubiór

Nie oszukujmy się – nie unikniemy prania na wczasach rowerowych. W związku z tym nie bierzmy ze sobą nadmiaru rzeczy, bo będzie się to wiązać ze zbyt dużym obciążeniem. Do obowiązkowych elementów ubioru, których nie możemy pominąć, należy:

  • kask rowerowy, rękawiczki rowerowe;
  • koszulki rowerowe (z długim i krótkim rękawem);
  • bielizna i skarpetki termoaktywne;
  • krótki spodenki i długie spodnie;
  • spodnie i kurtka przeciwdeszczowa, najlepiej z membraną;
  • kurtka dobrze izolująca od zimna, np. ciepła kurtka puchowa, która po złożeniu zajmie niewiele miejsca w torbie czy plecaku;
  • softshell/polar;
  • kamizelka odblaskowa;
  • okulary przeciwsłoneczne, najlepiej polaryzacyjne.

Pozostałe niezbędne elementy wyposażenia

  • Podręczna apteczka – powinny się w niej znaleźć m.in. tabletki przeciwbólowe, kremy do opalania i na oparzenia słoneczne, maść na ukąszenia owadów, wapno, magnez, maść rozgrzewająca itd.
  • Kosmetyczka – m.in. chusteczki higieniczne i wilgotne, dezodorant, szczoteczka i pasta do zębów, ręcznik szybkoschnący.
  • Telefon i ładowarka do urządzeń elektrycznych/powerbank/komplet baterii – warto rozważyć zabranie drugiego, awaryjnego telefonu komórkowego „starej daty”, który znacznie dłużej wytrzyma na jednym ładowaniu.
  • Klasyczna mapa i umiejętność jej użycia – na wypadek zgubienia lub rozładowania smartfona.
  • Zestaw narzędzi i zapasowych części na wypadek awarii roweru – przyda się m.in. multitool, niewielki zestaw narzędziowy, pompka do kół, zapasowe dętki, olej do łańcucha, smar do łożysk itd.

Czas ruszać w drogę!

Teraz już wiesz co zabrać na wyprawę rowerową. Jeśli będzie to Twoja pierwsza kilkudniowa wycieczka, zapewne będziesz musiał dokupić kilka elementów wyposażenia, np. śpiwór na rower. Na szczęście nie musisz długo szukać – najlepsze śpiwory dla rowerzystów z naturalnym wypełnieniem puchowym znajdziesz na pajaksport.pl.

Źródło zdjęć: pajaksport.pl

Poprzedni artykułNaturalne suplementy diety. Kiedy po nie sięgnąć?
Następny artykułStojak na rowery do garażu – jaki wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj