Czym kamizelki ratunkowe różnią się od asekuracyjnych?

Kamizelki ratunkowe to wynalazek, który uratował wiele ludzkich istnień. Posiadanie ich odpowiedniej ilości na jednostkach pływających regulowane jest nawet międzynarodowymi przepisami prawa. Kapoki asekuracyjne to nieco “inna para kaloszy” – różnią się przeznaczeniem, budową oraz oferowaną wypornością. Czym dokładnie charakteryzują się kamizelki ratunkowe? A czym asekuracyjne?

Kamizelki ratunkowe

Pewnie kojarzysz – chociażby z ekranu telewizora – pstrokate, pomarańczowe kapoki z bardzo obfitym kołnierzem. To właśnie kamizelki ratunkowe. Ich budowa została skrupulatnie zaprojektowana w taki sposób, aby zagwarantować maksimum bezpieczeństwa osobie przebywającej w wodzie. Utrzymają na powierzchni człowieka rannego, nieprzytomnego. W zaledwie kilka sekund są w stanie obrócić osoby je noszące do pionowej pozycji (takiej, aby umożliwić swobodne oddychanie). Nie ulegają spalaniu, nie topią się. Nie straszne im także skoki do wody z dość znacznych (ponad czterometrowych) wysokości. Kamizelki ratunkowe są – kolokwialnie mówiąc – nie do zdarcia. Wszystkie wymienione właściwości zostały opisane w międzynarodowych konwencjach o bezpieczeństwie na morzu (jako ciekawostkę mogę Ci podać fakt, iż przyczyną sporządzenia takich konwencji była katastrofa popularnego “Titanica”). Polecane są szczególnie osobom nie potrafiącym pływać oraz dzieciom, które coraz liczniej towarzyszą swoim rodzicom chociażby na szlakach kajakowych spływów.

Kapoki asekuracyjne

Skoro jasnym jest już dla Ciebie czym są kamizelki ratunkowe, to przyszedł czas na kapoki asekuracyjne. To właśnie tego rodzaju kapokami dysponuje większość wypożyczalni sprzętu wodnego (rowerków wodnych, kajaków) w Polsce. Musisz wiedzieć jedno: kamizelki asekuracyjne powinny nosić osoby potrafiące pływać, gdyż one jedynie wspomagają człowieka w utrzymaniu się na powierzchni wody. Jeśli należysz do grona tych ludzi, którzy panikują zawsze wtedy, kiedy tracą grunt pod nogami, to radzę jednak zainteresować się kamizelkami ratunkowymi. Asekuracyjne zostały stworzone z myślą o uprawianiu sportów wodnych. Odpowiednio duże wycięcia pod pachami, krótki krój, niekrępująca ruchów konstrukcja to atuty nie do przecenia przy różnego rodzaju aktywnościach, głównie przy wiosłowaniu.

Która marka ma najlepsze kamizelki ratunkowe i asekuracyjne?

Nie musisz szukać daleko, jeśli chcesz kupić dobre kamizelki ratunkowe lub asekuracyjne. Na naszym polskim rynku od ponad 40 lat funkcjonuje firma Aquarius, której wyroby być może miałeś okazję już testować na niejednym spływie kajakowym lub nawet na rowerze wodnym. Skąd to wiem? A no stąd, że to właśnie Aquarius wyposaża większość wypożyczalni sprzętu wodnego na terenie naszego kraju. Wszystkie produkty z logiem tej marki charakteryzuje niezaprzeczalnie wysoka jakość i bardzo niewygórowana cena. Kamizelki ratunkowe dla dorosłych i dzieci możesz nabyć już za niewiele ponad 100 złotych, a te asekuracyjne – w zależności od modelu – można znaleźć na promocji za kilkadziesiąt złotych. Przyznaj sam – to naprawdę niewiele jak na certyfikowany wyrób spełniający ogólnoświatowe normy, który będzie służył Ci przynajmniej przez kilka sezonów.

Wybierz się na zakupy online

Dlaczego online? Ponieważ:

  • szybko i sprawnie porównasz ceny tych samych kamizelek ratunkowych i asekuracyjnych w kilku różnych miejscach;
  • otrzymasz dostawę pod same drzwi;
  • możesz dokonać zakupu o każdej porze dnia i nocy;
  • nie musisz stać w kolejkach;
  • nie musisz zdawać się na ekspedienta, którego wiedza niestety często jest niewystarczająca – zdaj się jedynie na tabele rozmiarów;
  • może uda Ci się trafić akurat na jakąś ciekawą promocję?

Mam dla Ciebie adres godny polecenia: zajrzyj na GoSup.pl. Znajdziesz tam bardzo bogaty asortyment nie tylko marki Aquarius, ale też innych topowych, zagranicznych marek. Kamizelki ratunkowe i asekuracyjne, akcesoria wodoszczelne, torby, plecaki, odzież przystosowana do noszenia w wodzie oraz wiele więcej – na GoSupie czeka wszystko to, co niezbędne do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Zapraszam!

Poprzedni artykuł10 najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie
Następny artykułAdaptacja domu dla potrzeb osób niepełnosprawnych: praktyczne wskazówki i rekomendacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj