Jak wybrać worek obciążeniowy – worek bułgarski

Trening wykorzystujący akcesoria obciążeniowe jest alternatywą dla tradycyjnych maszyn, których zadaniem jest rozbudowanie mięśni, siły i wytrzymałości. Ich przewaga polega na nieograniczonych sposobach ćwiczeń oraz możliwości wykonywania treningu poza siłownią – na świeżym powietrzu. Do treningowych przyrządów obciążeniowych zalicza się worki bułgarskie oraz kamizelki i worki obciążeniowe.

Po co stosować akcesoria obciążeniowe?

Głównym zadaniem treningów z wykorzystaniem worka bułgarskiego lub kamizelki obciążeniowej jest zwiększenie obciążenia mięśni, przez co stają się bardziej wytrzymałe. Worek obciążeniowy poprawia motorykę układu ruchowego, oddechowego i krążenia. Angażując wiele partii mięśniowych, wysmukla sylwetkę przez przyspieszenie spalanie tłuszczu i pozwalając stracić nadprogramowe kilogramy.

Jak wybrać dobry worek bułgarski?

Wybierając worek obciążeniowy, warto zwrócić uwagę na trzy kluczowe czynniki, które znacząco ułatwią ćwiczenia i wpłyną na ich jakość. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na jego wagę –powinna być tak dobrana, aby odpowiadać wadze osoby trenującej oraz możliwościom kondycji fizycznej. Dobrej jakości worki obciążeniowe wykonane są ze skóry naturalnej lub plawilu. Wypełnienie worka obciążeniowego powinno zapewniać równomierne rozłożenie obciążenia i nie powinno przesuwać się w trakcie wykonywania ćwiczeń. Worek bułgarski powinien posiadać także szczelne sznurowanie, pozwalające na dokładanie wagi wypełnienia, w miarę regularności treningów obciążeniowych.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie kamizelki obciążeniowej?

Kamizelka obciążeniowa powinna mieć symetrycznie rozmieszczone obciążenia, ponieważ wpływa to na środek ciężkości osoby trenującej. Dobre jest, żeby w kamizelce obciążeniowej była możliwość dokładania i odejmowania ciężarków. Trzeba sprawdzić, czy zapięcia ciężarków dają bezpieczeństwo w wykonywaniu treningu oraz nie blokują ruchów ciała. Kamizelka obciążeniowa ma stały kontakt z ciałem, zatem powinna być uszyta z materiału odprowadzającego wilgoć i odpornego na pot. Istotne jest także szczegółowe dopasowanie kamizelki do ciała, aby trzymała się w miejscu i nie obcierała ciała – przy jednoczesnym niekrępowaniu ruchów.

Jakie ćwiczenia można wykonywać z akcesoriami obciążeniowymi?

Zarówno worek obciążeniowy, jak i kamizelkę obciążeniową można wykorzystywać do podkręcenia treningów górnych i dolnych partii ciała. Ważne jest, żeby trening rozpoczynać od niewielkiego obciążenia, aby przyzwyczaić stawy i mięśnie. Worek bułgarski doskonale sprawdzi się jako obciążenie przy przysiadach, przy spinningach i jako alternatywa dla piłki lekarskiej. Z kolei kamizelka obciążeniowa zalecana jest w treningach crossfitowych, biegowych, kulturystyce, sportach walki, koszykówce i aerobiku.

Poprzedni artykułRodzaje bieżni – jaki model najlepiej wybrać do ćwiczeń w domu?
Następny artykułJakie odżywki na masę mięśniową?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj