Jakie odżywki na masę mięśniową?

Siłownia w ostatnich latach jest miejscem uczęszczanym przez coraz większe grono miłośników sportu, a zdrowy tryb życia staje się codziennością coraz większej grupy ludzi. Chociaż wszystkich łączy sport, każdy chce osiągnąć inne efekty – jedni starają się zrzucić zbędne kilogramy, inni polepszyć swoją sprawności fizycznym, a niektórzy pragną zbudować muskulaturę. To właśnie dla tej ostatniej grupy przygotowaliśmy kilka porady, w których opowiemy o tym jakich odżywek używać by przyspieszyć przyrost mięśni.

Jak budować masę mięśniową?

Budowanie masy mięśniowej nie jest trudne, jak trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Fundamentalne znaczenie mają w tej kwestii przede wszystkim dwie rzeczy – ćwiczenia oraz dieta, które idą ze sobą w parze, bo gdy zabraknie jednego z nich, nasza wymarzona sylwetka pozostanie tylko marzeniem. Jednak czasami, nawet gdy stosujemy specjalnie dobraną dietę, a na siłowni dźwigamy tony ciężarów, efekty pojawiają się
w bardzo wolnym tempie. Na szczęście na rynku dostępne są suplementy diety oraz odżywki, które przyspieszają budowanie masy mięśniowej. Teraz zostaje tylko jedno pytanie – jakie odżywki wybrać?

Jaką odżywkę na masę mięśniową wybrać?

Na rynku można znaleźć kilkanaście rodzajów odżywek na masę mięśniową o różnych właściwościach, składnikach czy zastosowaniach. Wśród tak wielu rodzajów ciężko wybrać jeden, najbardziej odpowiedni do indywidualnych upodobań, dlatego poniżej przedstawiamy kilka rodzajów najczęściej stosowanych odżywek na budowanie masy mięśniowej.

Keratyna

To w pełni naturalna substancja znajdująca się w mięśniach szkieletowych każdego człowieka, a dodatkowo suplementowana staje się silnikiem napędowym do rozbudowy masy mięśniowej. Opracowana wiele lat temu, obecnie jest na rynku jedną
z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych odżywek na masę mięśniową. Możemy dostarczać ją do organizmu w naturalny sposób, spożywając ryby oraz mięso, jednak ilość znajdująca się w pożywieniu jest zbyt mała by mogła pomóc w osiągnięciu atletycznej sylwetki. Keratyna znacząco przyspiesza regenerację po treningu, a także wpływa na wzrost objętości komórek masy mięśniowej oraz na intensywność pracy mięśniowej. Dla osób, które intensywnie ćwiczą i skupiają się na rozbudowie masy mięśniowej zalecane jest, aby stosowały keratynę w dwóch porcjach – przed i po treningu, w ilości 3-10 gramów na dobę. Warto też pamiętać, że keratyna spożywana przy okazji jedzenia posiłku lepiej wchłania się do organizmu.

Białka

Słyszałeś kiedyś popularne hasło “Pij mleko, będziesz wielki”? To nie tylko marketingowy slogan! Białko, które jest głównym składnikiem nabiału czy mięsa, jest także głównym elementem budulcowym mięśni. Oznacza to, że jego obecność w organizmie jest niezbędna do rozbudowy masy mięśniowej. Pomimo tego, że białko jest podstawowym elementem większości produktów, niestety nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć całe zapotrzebowanie na nie za pomocą codziennych posiłków Z tego powodu sportowcom oraz osobom, które chcą w szczególności skupić się na przyroście masy mięśniowej rekomendowane jest uzupełnianie diety dodatkowymi białkowymi odżywkami na masę mięśniową. Jak zatem, poza codziennymi posiłkami, suplementować proteiny? Najlepiej zastosować je od razu po treningu, wtedy to szczególnie wspomagają regenerację mięśni, a także pomogą uniknąć katabolizmu, czyli rozpadu tkanki mięśniowej.

BCAA

Niezwykle popularny wśród sportowców i kulturystów suplement BCAA, to nic innego jak aminokwasy rozgałęzione, czyli leucyna, walina i izoleucyna. Te wszystkie trzy elementy razem odpowiadają za syntezę białek mięśniowych, regenerację, obniżają uczucia zmęczenia mięśni, a co za tym idzie opóźniają bolesność mięśniową. Co więcej, aminokwasy te są intensywnie zużywane podczas każdego treningu, dlatego jedynie regularna suplementacja pomoże wyrównać ich poziom w organizmie.

Gainer

Przyrost masy mięśniowej ściśle związany jest z zwiększoną kalorycznością codziennych posiłków, jednak czasem niektóre osoby mogą mieć problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości kalorii. Z pomocą przychodzi suplement gainer, który stworzony jest z dużej ilości węglowodanów, białek i aminokwasów które dzięki swoim właściwością, wspomagają szyki przyrost masy mięśniowej.

Odżywka dopasowana do każdego

Zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku znaleźć można wiele różnych odżywek
i suplementów, które pomogą w budowaniu masy mięśniowej i kształtowaniu wymarzonej sylwetki. Należy jednak pamiętać, że odżywki na masę mięśniową są jedynie uzupełnieniem prawidłowo zbilansowanej diety oraz ćwiczeń i wysiłku fizycznego. Warto też zastanowić się nad rodzajem odżywki i wybrać tą, która nie tylko spełni wszystkie wymagania, ale też będzie bezpieczna dla naszego organizmu.

Poprzedni artykułJak wybrać worek obciążeniowy – worek bułgarski
Następny artykułIdealne zdrowie bez leków jesienią? To możliwe!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj