Bądźmy szczerzy, nasze społeczeństwo cechuje zbyt duży konsumpcjonizm. Za dużo kupujemy, ale jeszcze więcej marnujemy. W opozycji do tego stylu życia jest filozofia „no waste”, której celem jest zapobieganie marnotrawieniu rzeczy. Dlatego też kupując nowy rower, warto zastanowić się, co zrobić ze starym i właśnie tutaj także warto wykorzystać filozofię „no waste”. Oto nasze propozycje.
A może komis?
Jeżeli Twój rower jest bardzo zadbany wszystkie podzespoły pracują to nie warto, aby stał w piwnicy i zbierał kurz. Jak wiecie nieodpowiednie przechowywanie roweru powoduje jego niszczenie. Zatem ciekawym wyborem może być oddanie roweru do komisu w Warszawie. Dzięki temu możesz jeszcze dodatkowo zarobić i to całkiem sporo, a ktoś kogo nie stać na zakup nowego jednośladu zawsze może go zakupić, tym bardziej, że cena będzie bardzo przystępna. Taka opcja jest naprawdę bardzo korzystna, zawsze wpadnie Ci przysłowiowy grosz do kieszeni, ktoś inny będzie mógł zakupić Twój stary rower, a dodatkowo Twoje zachowanie wpisuje się w filozofię „no waste”, a ta jak wiadomo jest nie tylko słuszna, ale też zwyczajnie modna. Dlatego każdy z nas powinien pamiętać, aby dbać o swoje rzeczy, nawet jeżeli planuje ich wymianę. Odpowiednia pielęgnacja roweru nie jest skomplikowana, a dzięki niej rower nie wyląduje na śmietniku, lecz będziesz mógł go sprzedać i to jest naprawdę korzystna opcja.
A może sprzedaż na portalach ogłoszeniowych?
Jak zapewne wiesz, jest naprawdę wiele portali, gdzie można za darmo bądź też za niewielką opłatą wystawić ogłoszenie. Zatem ciekawą opcją może być ogłoszenie o tym, że chcesz sprzedać swój rower. Oczywiście na samym początku musisz przygotować ogłoszenie, najlepiej bardzo dokładnie opisać parametry techniczne, ale i stan jednośladu. Następnie trzeba wykonać zdjęcia, tutaj także nie powinno się stosować żadnych trików czy nadużywać Photoshopa, niczym celebryci na Instagramie. Im realniejsze zdjęcie, tym lepiej. Pozostaje Ci już tylko dodać ogłoszenie i czekać na chętnych. Taka opcja jest na pewno korzystna pod tym względem, że możesz zarobić, ale ma też wiele wad, choćby w postaci tego, że mogą dzwonić osoby, które zwyczajnie będą chciały otrzymać rower za darmo, albo też będą chciały się z Tobą targować. Ponadto na niektórych portalach sprzedażowych konieczne jest także opłacenie prowizji. Co więcej musisz czekać, aż kupiec przyjedzie po nabyty towar. O ile trafisz na uczciwego kupującego, to wszystko pójdzie sprawnie, ale możesz też trafić na osobę, która będzie stwarzała problemy, gdyż przez to będzie chciała otrzymać towar po niższej cenie. Dlatego jeżeli zależy Ci na czasie, to polecamy komis rowerowy. W Warszawie, ale i innych mniejszych miastach można znaleźć ich naprawdę sporo.
Oddaj znajomemu czy komuś z rodziny
Jeżeli znasz osobę, która by się ucieszyła z używanego roweru, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby podarować temu komuś swój jednoślad. Dzięki temu może zachęcisz kogoś z rodziny czy też znajomego do uprawiania aktywności fizycznej. Może też zyskasz kolejnego chętnego do wspólnych wycieczek rowerowych. Pamiętaj, jednak, aby podarować rower takiej osobie, która rzeczywiście będzie na nim jeździła.
Czy warto oddawać za darmo?
Oczywiście możesz także wystawić ogłoszenie, że oddasz rower za darmo. Jednak nawet jeżeli chcesz zrobić coś dobrego, to może się okazać, że otrzymasz multum ogłoszeń, gdzie potencjalni chętni będą jeszcze wykazywać postawy roszczeniowe, a więc będą życzyli sobie dostarczenie pod samo mieszkanie. Swoją drogą możesz otrzymać prośby pt. „mam horom curke”, które w wielu przypadkach są tylko próbą wyłudzenia, a z roweru nie będzie korzystało żadne dziecko, lecz zostanie wystawiony na sprzedaż. Zatem jeżeli Twój rower jest naprawdę w dobrym stanie, to lepiej wystaw go na aukcję charytatywną i zebrane środki przekaż na wybrany cel.
Masz wiele możliwości, co zrobić ze swoim używanym rowerem. Pamiętaj, że najgorszą z nich jest wyrzucenie go na śmietnik bądź zostawienie w piwnicy, gdzie będzie tylko i wyłącznie niszczał. Polecamy Ci skorzystanie z naszych pomysłów, w myśl filozofii „no waste”.