Łyżworolki – jak wybrać odpowiedni rozmiar i model

Jazda na rolkach jest coraz bardziej popularna wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Może być to po prostu miłe spędzenie czasu w ciepłe dni, sposób na aktywność fizyczną lub schudnięcie, albo pasja. W zależności od stopnia zaawansowania i rodzaju jazdy jaką preferujemy, na rynku dostępne są różne modele rolek. Różnią się one parametrami, od których zależy szybkość i styl jazdy, dlatego warto mieć to na uwadze i zapoznać się z nimi przed kupnem własnej pary.

Łyżworolki – jak wybrać rozmiar?

Wybór odpowiedniego rozmiaru jest najważniejszą kwestią, gdy kupujemy rolki. Ich but wewnętrzny jest zbudowany anatomicznie, a więc dopasowany do kształtu stopy. Dzięki temu jest ona prawidłowo ułożona w bucie i trzymana podczas jazdy. Jeśli wybierzemy zły rozmiar rolek, stopa źle się w bucie ułoży, a jazda będzie przez to niekomfortowa, a nawet niebezpieczna. Dlatego tak ważne jest wybranie prawidłowego rozmiaru. O ile każdy zdaje sobie sprawę, że but nie może być za ciasny, o tyle niewiele osób wie, że nie może być również za duży. W przypadku łyżworolek ma to szczególne znaczenie, gdyż w za dużym rozmiarze stopa układa się nienaturalnie i się przesuwa. Jest to niekomfortowe i może prowadzić do upadku, gdyż nie kontrolujemy jazdy, a także powoduje szybsze niszczenie się buta wewnętrznego. Chęć zakupu rolek o większym rozmiarze może pojawić się zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy rolki dziecięce. Dzieciom rośnie szybko stopa, więc często trzeba kupować nowy, większy rozmiar buta, a chcielibyśmy, by rolki posłużyły przynajmniej przez kilka lat. Nie powinniśmy jednak kierować się takim myśleniem, gdyż za duże rolki są niebezpieczne i w dodatku szybciej się niszczą. Stanowią, więc słabą inwestycję.

Wybór prawidłowego rozmiaru należy rozpocząć od zmierzenia długości stopy i porównania z tabelą rozmiarów rolek. Zawiera ona długość wkładek znajdujących się w łyżworolkach, więc można według tego parametru dopasować odpowiedni rozmiar. Jeśli wahamy się między dwoma rozmiarami, gdyż długość naszej stopy znajduje się na ich granicy, wtedy lepiej wybrać kilka milimetrów mniejsze łyżworolki. Powinny się one rozbić i dopasować do kształtu stopy. Następnie należy też je dobrze przymierzyć. Założyć obie rolki na nogi i pozapinać wszystkie klamry, zatrzaski, rzepy oraz zawiązać sznurowadła. Tylko wtedy jesteśmy w stanie stwierdzić, czy rozmiar jest dobrze dobrany. Założenie rolek to jednak nie wszystko. Warto również przyjąć pozycję jaką przyjmuje się podczas jazdy, czyli stanąć na lekko ugiętych kolanach i z cofniętą piętą. Rozmiar jest dobrze dobrany, jeśli pięta nie odrywa się od spodu rolki i czujemy przód oraz tył wkładki, gdy mamy wyprostowane palce.

Rolki – przegląd dostępnych modeli

W przypadku rolek stosuje się podział według ich przeznaczenia, które warunkuje parametry jakie są w nich zastosowane. Wyróżniamy, więc najpopularniejsze rolki rekreacyjne przeznaczone dla osób początkujących i nie planujących bardzo szybkiej jazdy lub wykonywania akrobacji. Rolki agresywne są stworzone dla ludzi jeżdżących po skateparkach, a rolki szybkościowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do bardzo szybkiej jazdy. Łyżworolki możemy podzielić też na rolki damskie, męskie oraz rolki dziecięce. Różnią się one między sobą w zasadzie jedynie dostępnymi rozmiarami i kolorami. Ważne są natomiast inne parametry rolek. Jednym z nich jest rodzaj użytego łożyska, które wpływa na płynność i szybkość jazdy. Łożyska ABEC są najczęściej wykorzystywane, gdyż łatwo je czyścić i dzielą się na kilka rodzai, np. ABEC3, ABEC5, ABEC7. Im wyższa cyfra, ty szybsze łożysko. Dostępne jest też łożysko SG, które jest odrobinę bardziej wytrzymałe, ale nie można go rozłożyć.

Ciekawą opcją są rolki z wymienną płozą, które umożliwiają ściągnięcie płozy z kółkami i założenie płozy z ostrzem hokejowym. Z takiego sprzętu możemy, więc korzystać cały rok. Latem jeździć na rolkach, a zimą na łyżwach. Płoza różni się rodzajem materiału z jakiego jest wykonana. Płoza kompozytowa jest wytrzymała i tłumi drgania, co jest przydatne dla początkujących osób. Natomiast płoza aluminiowa jest lekka i stabilna. Ważne są też parametry kółek. Kółka o dużej średnicy sprawdzą się w szybkiej jeździe, która jednak nie wymaga dużej zwrotności. Z kolei kółka o małej twardości tłumią bardzo dobrze wibracje, jednak też szybko się ścierają. Wyróżniamy też rolki regulowane, które głównie są przeznaczone dla dzieci, ale dostępne są też regulowane rolki męskie i regulowane rolki damskie. Zobaczmy, czym się charakteryzują.

Rolki regulowane – test funkcjonalności

Rolki regulowane pozwalają nam idealnie dopasować je do rozmiaru stopy. Posiadają specjalny mechanizm, który umożliwia rozsunięcie buta wzdłuż i wszerz. Dzięki temu możemy je powiększyć nawet o cztery rozmiary. Są one najbardziej przydatne w przypadku osób, którym jeszcze rośnie stopa, dlatego z pewnością powinny z nich korzystać dzieci i nastolatkowe. Z takich rolek dzieci mogą korzystać nawet przez kilka sezonów, aż całkowicie z nich nie wyrosną. Regulacja rozmiaru jest przydatna również w przypadku sprzętu dla dorosłych, dlatego na rynku znajdziemy też regulowane rolki męskie i damskie. Sprawdzą się one w sytuacjach, gdy ciężko nam dopasować dostępne rozmiary rolek dla dorosłych do naszej stopy. Jest ona np. wyjątkowo mała, drobna lub posiada niestandardowy kształt. Dzięki regulacji możemy dopasować rolki i zapewnić sobie komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. To też dobra opcja dla osób, którym np. dość mocno puchną stopy latem i w zasadzie potrzebowałyby dwóch różnych par rolek.

Poprzedni artykułĆwiczenia na biceps w domu dla mężczyzn
Następny artykułPiłki do tenisa – czym się różnią?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj