Materac gimnastyczny do ćwiczeń – jak wybrać najlepszy

Wiele osób nie ma pojęcia jaki materac do ćwiczeń gimnastycznych warto wybrać. Wybór jest ogromny, co nie ułatwia podjęcia ostatecznej decyzji o zakupie. A jednak bardzo ważne jest, by wybrać materac najbardziej dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb, rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Poniżej opisano najważniejsze parametry, które dobrze jest uwzględnić podczas zakupu materaca gimnastycznego do ćwiczeń. Pamiętajmy, że czasami lepiej jest zapłacić nieco więcej, a mieć pewność, że dany model jest ergonomiczny, wygodny w użytkowaniu, a przede wszystkim posłuży nam dużo dłużej.

Materiał

Przed zakupem materaca gimnastycznego należy sprawdzić, z jakiego materiału został on wykonany. Najważniejsza jest wysoka jakość produktu, a więc dobrze jest postawić na znanego i cenionego producenta. Szeroki wybór modeli zaufanych marek można znaleźć na przykład w sportowym sklepie Sport Transfer. W warunkach domowych zupełnie wystarczająca jest skóra syntetyczna. Materace wykonane z certyfikowanego materiału sztucznego również mogą być trwałe i żywotne. Istotne jest to, aby nie ćwiczyć w obuwiu, ponieważ można doprowadzić do przedwczesnego uszkodzenia powierzchni. W przypadku sal gimnastycznych czy siłowni znacznie lepiej sprawdzają się materace ze skóry naturalnej, które posiadają doskonałe parametry użytkowe. Przetrwają one nawet najbardziej intensywne użytkowanie i posłużą nam o wiele dłużej, jednak są droższe w zakupie.

Wypełnienie

Wypełnienie materaca gimnastycznego odgrywa bardzo ważną rolę. W dużej mierze warunkuje ono komfort oraz bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń. Należy upewnić się, że wypełnienie materaca spełni aktualnie obowiązujące normy. Z pewnością już na początku należy odrzucić najtańsze materace, które posiadają wypełnienie w postaci pianki. Jest ona słaba, podatna na deformacje i zniszczenia. Rekomendowane wypełnienie to pianka poliuretanowa wtórnie spieniona. Cechuje się ona optymalną elastycznością oraz trwałością. Utrzymuje swoje parametry niezależnie od obciążenia. Ponadto opisywane tworzywo nie zbija się.

Materac gimnastyczny – rozmiar

Rozmiar materaca gimnastycznego musi zostać dobrany na podstawie indywidualnych preferencji. Standardowy model posiada wymiary 120×200 cm, jednak wybór jest o wiele większy. Wspomniany rozmiar doskonale sprawdza się podczas wykonywania większości ćwiczeń rehabilitacyjnych, czy też sportowych. Sporym atutem jest fakt, że nie zajmuje on zbyt dużej ilości miejsca, co ułatwia jego przechowywanie. Może być eksploatowany nawet w przestrzeniach o małej powierzchni. Trzeba dodać, że istnieje możliwość połączenia kilku materacy. W takiej sytuacji należy zainwestować w rzepy, które umieszczane są w częściach bocznych. Złączone powierzchnie pozostaną w stabilnym położeniu. Mocne rzepy zmniejszają ryzyko ich rozłączenia się w najmniej spodziewanym momencie.

Grubość

Grubość materaca gimnastycznego wpływa na wygodę podczas wykonywania ćwiczeń. Najczęściej spotyka się modele o grubości 5 oraz 10 cm. W przypadku miękkiego wypełniania zaleca się większą grubość, ponieważ podczas obciążenia powierzchnia zgniata się. Twarde materace są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, a więc mogą być one cieńsze.

Twardość

Nie można określić, jaka twardość materaca jest optymalna. Wiele zależy od ćwiczeń, które będą na nim wykonywane. Miękkie modele (T60) przeznaczone są głownie do użytku domowego. Zapewniają wysoki poziom swobody oraz bezpieczeństwa. Sprawdzają się w przypadku nieskomplikowanych treningów. Często wybierane są także dla dzieci. Nie są jednak odpowiednie do uprawniania sztuk walki, czy też innych dyscyplin, które wymagają wysokiej stabilności podłoża. W takiej sytuacji lepiej jest postawić na model średnio-twardy (T90) lub twardy (T120).

Poprzedni artykułDlaczego warto ćwiczyć jogę?
Następny artykuł4F – jakość, profesjonalizm, kreatywność, konsekwencja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj