Palma sabałowa – co to jest i jak działa

Pochodząca z Ameryki Północnej palma sabałowa jest gatunkiem rośliny, który w Polsce jest często uprawiany w domu. Piękno to nie jedyna zaleta tej odmiany palmy. Ceni się ją również za właściwości lecznicze. Jakie?

Czym jest palma sabałowa?

Palma sabałowa to roślina z grupy arekowatych. Dorasta ona do 2 metrów wysokości i charakteryzuje się krzaczastym wyglądem ze względu na niewielki pień i mnogość liści, które tworzą swego rodzaju pióropusz. Gdy białe kwiaty palmy sabałowej przekwitną, roślina zaczyna owocować. Niewielkie, czarne owoce tej rośliny są cenione za swoje lecznicze właściwości.

Pozytywny wpływ palmy sabałowej na organizm człowieka zostało zauważone już dawno temu przez rdzenną ludność Ameryki Północnej, skąd owa roślina pochodzi. Indianie wykorzystywali owoce palmy w medycynie naturalnej przy leczeniu zaburzeń związanych z chorobami męskiego układu moczowego. Wyciągi z palmy stosowały również kobiety podczas bóli menstruacyjnych, a także jako preparat wspomagający zajście w ciążę.

Na co działa palma sabałowa?

Gdy w XIX wieku palma sabałowa trafiła do Europy, zaczęły się badania nad jej właściwościami leczniczymi. Do dziś opublikowano wiele naukowych prac na temat tej palmy. Miały one potwierdzić pozytywny wpływ rośliny (właściwie jej owoców) na organizm człowieka. Niestety nie wszystkie badania jednoznacznie wykazały właściwości antyandrogenne palmy, przez które roślina zyskała popularność. Jednak u części badanych mężczyzn zauważono rzeczywiście regresję choroby prostaty.

Przyjmuje się, że zawarte w owocach palmy sabałowej związki hamują 5-α-reduktazę, która bierze udział w powstawaniu dihydrotestosteronu. Jest to hormon DHT, którego zbyt wysoki poziom w organizmie może być odpowiedzialny za przerost prostaty oraz łysienie androgenowe. Oprócz tego, wyciągi z palmy są stosowane w terapii zapalenia jąder i przy leczeniu problemów z erekcją.

Niektóre z badań wskazują również pozytywne działanie palmy przy walce z uciążliwym trądzikiem. Nie można jednak zapomnieć o ewentualnych skutkach ubocznych, które mogą wystąpić przy przyjmowaniu preparatów. W niektórych przypadkach owoce palmy mogą powodować dolegliwości układu pokarmowego lub nieznacznie zaburzać działanie przyjmowanych leków, np. przeciwzakrzepowych. Warto jednak pamiętać, że wiele badań jest jeszcze w fazie testów i choć są one obiecujące, to nie można potwierdzić jednoznacznie wszystkich dobroczynnych, bądź też negatywnych efektów stosowania wyciągów z tej rośliny.

Jakie są preparaty zawierające palmę sabałowa?

Wyciągi z palmy sabałowej znajdują się w wielu preparatach leczniczych i suplementach diety, które są dostępne w aptekach. Występują zarówno w formie tabletek i ampułek doustnych, ale również pod postacią kropli. Oprócz tego, palmę sabałową znajdziemy również jako składnik niektórych kosmetyków – szczególnie tych, które mają przeciwdziałać wypadaniu włosów. Można tu wymienić chociażby szampony, maski, czy odżywki do włosów.

Poprzedni artykułStojak na rowery do garażu – jaki wybrać?
Następny artykułZdrowe oleje w diecie – sprawdź, które powinieneś włączyć do swojej diety!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj