Pierwszy lot paralotnią – jak się przygotować?

Paralotnia to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu, na jednorazowy lot lub wiele ciekawych lotów. Paralotnia zachwyca ludzi, ale dzieci przemieszczać się nie mogą w ten sposób. Paralotnia nazywana glajtem zrobiła furorę w Polsce oraz na świecie. Organizatorzy mogą zadbać o pasażerów i tak robią. Jeśli rodzic się zgodzi to nawet dziesięcioletnie dziecko może latać paralotnią. Do 120 kilogramów może ważyć taki pasażer. Nie wolno latać przy dużym wietrze oraz w deszczu.

Pasażer powinien:

* być sprawny fizycznie;

* mieć wygodne obuwie za kostkę zabezpieczające staw skokowy; Nie wolno nosić klapek, szpilek czy sandałów lub obuwia wizytowego;

* mieć kask podczas lotu;

* stosować się do poleceń pilota;

* pasażer reaguje na polecenia pilota, ale musi upewnić się, że są one skierowane do niego;

* pasażer nie może samodzielnie podejmować decyzji, a do pilota może mówić kierując się w jego stronę, aby słyszał;

* gdy usłyszy biegnij to musi biec nawet 50 metrów, tak trzeba zacząć lot.

Nie jest to dyscyplina dla każdego, ale z instruktorem spokojnie można latać. Widoki są niezapomniane przeżycia wspaniałe. Wypiąć się z uprzęży można o komendzie pilota. Nie wolno zbyt wcześnie zdejmować kasku, ponieważ jest to potencjalnie niebezpieczne. Osoby zainteresowane lotami mogą rozpocząć kurs paralotniarstwa. Składa się on z trzech etapów – nauka teoretyczna, ćwiczenia na płaskim podłożu, nauka latania na paralotni. Nie każda osoba jednak ma zamiar zainteresować się tą dziedziną sportu. Niektórzy wolą inne sporty lub nie chcą poświęcać czasu na kursy. Dla nich pozostaje lot tandemowy z instruktorem.

Podsumowując, pierwszy lot nie jest łatwy. Warto zatem zadbać o jakość i wybrać dobrą szkołę. Upewnić się należy, że instruktor posiada wszelkie możliwe uprawnienia. Przypadkowa szkoła to fatalny wybór, nie ma nic gorszego. Zachęcamy do prób, bo to sport ciekawy, ale nie należy do łatwych. Jednak dobry instruktor i porządny sprzęt czynią ten lot niezapomnianym. Nie ma co do tego wątpliwości.

Następny artykułSkok ze spadochronem – co warto wiedzieć przed skokiem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj