Zmęczone oczy? Pomóż im się zrelaksować!

Długotrwałe wpatrywanie się w monitor komputera, ekran telewizora czy smartfona, jest prostą drogą do zmęczenia oczu. Zaczynają one swędzieć, czasem nawet boleć, łzawią i są zaczerwienione. Wiele osób boryka się także z zespołem suchego oka. Ważne jest to, aby robić co jakiś czas przerwę, dać oczom odpocząć, pomogą nawilżające krople na zmęczone oczy. Znaczenie ma również odpowiednio zbilansowana dieta, obfitująca w witaminy, minerały, antyoksydanty i kwasy tłuszczowe, które sprzyjają utrzymaniu narządu wzroku w dobrej kondycji. Pora zastanowić się nad tym, jakie pomogą ćwiczenia i preparaty na zmęczone oczy.

Jak dbać o wzrok?

Zawsze jest lepiej zapobiegać, niż leczyć, profilaktyka to podstawa także w przypadku narządu wzroku. Wraz z upływem czasu i na skutek szkodliwych czynników zewnętrznych wzrok zaczyna słabnąć, zwiększa się też ryzyko rozwoju różnych chorób oczu. Obecnie ogromnym problemem jest niebieskie światło emitowane przez urządzenia takie jak telewizor, laptop, tablet czy smartfon. Ma ono negatywny wpływ na narząd wzroku, powoduje szybszą męczliwość oczu i ich mikrouszkodzenia. Duże znaczenie ma odpowiednia dieta wspierająca prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Powinna obfitować w produkty zawierające kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, luteinę, cynk, witaminy A, C i E, antocyjany. W jadłospisie nie może wobec tego zabraknąć świeżych warzyw i owoców, orzechów, dobrej jakości ryb tłustych, pieczywa pełnoziarnistego. Osoby spędzające wiele godzin dziennie przy komputerze powinny zadbać o robienie sobie przerw na ćwiczenia na oczy. Już samo patrzenie oczami w różne strony, bez poruszania głową, działa fenomenalnie i przynosi ulgę. Warto też patrzeć przez okno na oddalone przedmioty, co również działa jak trening dla oczu.

Pracując przed komputerem, należy zadbać o to, aby monitor znajdował się w odpowiedniej odległości od oczu (ok. 60 cm). Istotne będzie też to, aby stał on ok. 15 stopni poniżej poziomu oczu. Po godzinie pracy powinno się zrobić pięciominutową przerwę, zadbać trzeba również o właściwe oświetlenie miejsca pracy. Zaleca się masować powieki delikatnymi okrężnymi ruchami. Wspaniale sprawdzają się okłady ziołowe ze świetlika, rumianku, nagietka, szałwii. Ulgę przyniosą okłady z ciepłego mleka czy schłodzonych plasterków ogórka. Zawsze powinno się pod ręką mieć krople nawilżające do oczu, bo zmęczone stają się suche, co sprawia dyskomfort. Istotne będzie to, aby nie zawierały żadnych sztucznych konserwantów. W składzie warto szukać kwasu hialuronowego i wyciągów roślinnych. Pomaga również częstsze mruganie, co przeciwdziała wysuszaniu oczu oraz preparaty sztucznych łez.

Szeroki wybór preparatów do oczu znajdziesz w ofercie Aptekadlapacjenta.pl

Poprzedni artykułProfesjonalne alkomaty do użytku domowego
Następny artykułTrening domowy – na co zwrócić uwagę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj