5 symptomów, które świadczą, że czas kupić nowe opony do roweru

Jazda na rowerze jest przyjemnością, jednak należy pamiętać, o regularnych przeglądach tego dwukołowca. Bardzo duże znaczenie mają też same opony rowerowe. Wszak wpływają one w znaczący sposób na bezpieczeństwo jazdy, ale i komfort. Zatem poznajcie 5 symptomów, które świadczą, że czas najwyższy na nowe egzemplarze.

Symptom numer 1: gdy bieżnik jest starty

Czy przyglądacie się bieżnikowi opon rowerowych? Jeżeli nie to duży błąd. Otóż należy regularnie kontrolować jego stan. Warto wiedzieć, że zużyty bieżnik sprawia, iż droga hamowania jest zdecydowanie dłuższa, ale również skręcanie jest bardziej skomplikowane. Zatem jednym słowem starty bieżnik wpływa na bezpieczeństwo. Jeżeli skręcacie to wtedy właśnie boczna część bieżnika musi bardzo intensywnie pracować. Jeżeli jest on starty to niestety nawet mały zakręt może zakończyć się dla Was upadkiem. Także sama jazda nawet po prostym terenie przestaje mieć cokolwiek wspólnego z bezpieczeństwem, nie wspominając już, że jeżeli lubicie szybką jazdę to jest ona bardziej niebezpieczna niż sport ekstremalny, gdyż wtedy możecie bardzo łatwo wpaść w poślizg i nie uratują Was nawet bardzo mocne i sprawne hamulce.

Symptom numer 2: gdy jest stara

O wieku podobno się nie rozmawia, szczególnie jeżeli to wiek kobiet. Ale w przypadku opony do roweru to już zupełnie co innego. Otóż opony jak wszystko inne zużywają się, wszak nic nie działa wiecznie. Dlatego, jeżeli Twoje opony mają już kilka lat to czas najwyższy pomyśleć o ich wymianie. Ale ile to te kilka lat? Ogólnie przyjmuje się zasadę, że na dobrym ogumieniu nie powinno się jeździć dłużej niż 5 lat. W sumie to stosunkowo dług czas. Tym bardziej, że ceny opon do roweru nie są aż tak wysokie i można znaleźć świetne modele w bardzo przystępnej cenie. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że nadal na nich dobrze się jeździ i nie odczuwasz dyskomfortu to może być to tylko złudne odczucie. Pamiętajcie jednocześnie, że jeżeli tylko jedna opona jest bardziej zużyta to nie należy zamieniać ich miejscami, ale lepiej zakupić nowy komplet, albo chociaż nową oponę.

Symptom numer 3: gdy nie umiesz „złapać” równowagi

Uwielbiasz jazdę na rowerze i często decydujesz się na dalsze wycieczki. Wszak to zdrowe, a jednocześnie modne. Ale tym razem, w trakcie jazdy po Twojej ulubionej trasie coś poszło zwyczajnie nie tak. Otóż przy pierwszym małym skręcie w lewo zaliczyłeś „glebę”. Pewnie pomyślisz: „zdarza się najlepszym”. Otóż nic bardziej mylnego. Otóż trakcja nie została utrzymana i zwyczajnie się przewróciłeś. Podobnie rzecz ma się podczas wjazdu pod górkę. Niby pedałujesz i pedałujesz, a efektów jakby nie ma. Brzmi znajomo? Jeżeli tak to znaczy, że koniecznie powinieneś wymienić opony. Wszak upadki na rowerze śmiesznie wyglądają tylko w komediach,a w rzeczywistości mogą mieć tragiczne konsekwencje.

Symptom numer 4: gdy ucieka powietrze

Symptom 4 jest niby oczywisty, ale czasami można uznać, że niektórzy są nawet oporni na takie znaki jakie daje im własny rower. Zatem, jeżeli ciągle musicie dopompowywać opony, a powietrze nadal często ucieka. To zapewne macie przebitą oponę, ale tutaj zamiast łat, bądź co gorsza trawy, trzeba ją wymienić. Owszem prowizoryczne rozwiązanie sprawdzi się, gdy złapiecie gumę na wycieczce, ale jeżeli lubicie zwyczajnie jeździć na rowerze to takie działanie absolutnie się nie sprawdza, gdyż łatwo wtedy o uszkodzenie dętki. A wtedy koszty wymianą są już zdecydowanie wyższe.

Symptom numer 5: gdy dzwoni i dygocze

Jeżeli jadąc na rowerze macie wrażenie, że jakoś dziwnie się Wam jedzie, a jednocześnie ciągle słyszycie dźwięki w postaci dzwonienia i dygotania, a jednocześnie komfort jazdy jest bardzo ograniczony, to zapewne wasz jednoślad uległ uszkodzeniu i pochodzą one od strony opon i czeka Was wymiana opon rowerowych. Warto oczywiście sprawdzić, czy dźwięk nie pochodzi z innego podzespołu, jednak na 99,9% spowodowane jest to zużyciem opon.

Warto myśleć nie tylko o oszczędności, ale również, a może przede wszystkim o bezpieczeństwie. Wszak na nim nie można oszczędzać. Dlatego zawsze warto wykonywać regularny przegląd całego roweru i jednocześnie pamiętać o wymianie opon przynajmniej raz na 5 lat, a częściej, jeżeli macie starty bieżnik.

Poprzedni artykuł5 warunków, które musisz spełnić, zanim zaczniesz typować wyniki – poznaj regulamin
Następny artykułRodzaje bieżni – jaki model najlepiej wybrać do ćwiczeń w domu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj